Bosch Service radzi: Zadbajmy o auto w okresie zimowym

Jak co roku, kierowcy zastanawiają się, czy tym razem czeka ich zima stulecia czy raczej doświadczą skutków ocieplenia klimatu.  Warto jednak w swoich planach uwzględnić  gorszy scenariusz pogodowy.  Listopad ewentualnie grudzień jest to odpowiednia pora aby przygotować samochód na zimę.

Zimowe opony obowiązkowe

Niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii jest ogumienie. Niestety udział zimowek w rynku spada od paru lat, natomiast na popularności zyskują opony całoroczne. Tak naprawdę są to zimówki, które przy zachowaniu określonych uwarunkowań mogą sprawdzić się również latem. Natomiast typowa opona letnia nie nadaje się na śnieg ani na błoto pośniegowe, to oczywiste ponieważ ma inny kształt bieżnika, inny skład mieszanki, brak jakiejkolwiek przyczepności do ośnieżonej nawierzchni.

Zatem jaką oponę wybrać na zimę, kiedy rynek jest przesycony różnego rodzaju modelami oraz markami? Najlepiej zostawić to specjalistom. Pomogą oni w doborze najlepszych produktów. Koszt sezonowej wymiany opon w profesjonalnym warsztacie waha się w granicach 100-200 zł oczywiście z wyważeniem. Nie jest to zbyt wysoki koszt za cenę bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest aby zapamiętać, że jeśli samochód ściąga, trzeba jak najszybciej skontrolować podwozie aby  nie zniszczyć nowych opon.

 

Usunięcie jesiennych pozostałości

Kiedy zrobi się naprawdę zimno, jakiekolwiek samodzielne czynności przy aucie będą nieprzyjemne. Warto więc jak najszybciej znaleźć czas na jesienny przegląd  chociażby karoserii. Mogłoby się zdawać to sprawą banalną ale można zacząć od liści,  które wpadają
w elementy podszybia blokując dopływ powietrza do wnętrza oraz rozkładają się w układzie wentylacji, uwalniając nieprzyjemny zapach i parowanie szyb. Rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy otworzyć maskę i usunąć nieczystości za pomocą odkurzacza. Pamiętać trzeba o wyciągnięciu ich z komory silnika.

Kolejnym krokiem, który należałoby wykonać to zabezpieczenie odprysków i śladów korozji. Można to zrobić lakierem zaprawkowym, a następnie cały lakier nawoskować.

Zabezpieczenia wymagają również koła, uszczelki gumowe, zaciski akumulatora i inne elementy elektryczne. Szyby wyczyścić trzeba od środka aby zapobiec parowaniu.

 

Widoczność

Jak natomiast oczyścić szybę ze śniegu i lodu nie uszkadzając jej? Jak zadbać o wycieraczki
i co zrobić, żeby nie zniszczyć ich mechanizmu?   Oczyszczając szyby ze śniegu i lodu trzeba uważać aby nie porysować powierzchni szyby. Bezpiecznie jest użyć chemicznego odmrażacza w atomizerze. Jeśli kierowca jest zwolennikiem tradycyjnych skrobaczek powinien pamiętać aby wykonana była z tworzywa, które nie uszkodzi szkła.

Przed ruszeniem warto również upewnić się czy wycieraczki nie przymarzły do szyby. Włączenie ich w takiej sytuacji może się skończyć porwaniem gumek, a nawet uszkodzeniem mechanizmu wycieraczek. Do utrzymania szyb w czystości polecane są preparaty hydrofobowe zwane niewidzialną wycieraczką.

Najważniejszą cechą płynu do chłodnic jest jego odporność na zamarzanie. W razie wątpliwości co do jakości i świeżości płynu w chłodnicy najlepiej go wymienić po dokładnym przepłukaniu całego układu. Nowoczesne płyny do chłodnic mają trwałość około 5 lat.

 

Zima to najcięższa pora roku

Okres zimowy doskonale obnaża nie tylko wady techniczne samochodu ale również zaniedbania, których dopuścił się kierowca. Jeśli auto zatankowane jest letnim paliwem, a temperatury spadną poniżej zera, można liczyć się ze sporymi kłopotami. W przypadku benzyny nie powinny wystąpić kłopoty z rozruchem. Wyjątkiem są sytuacje, gdy silnik jest uruchamiany rzadko i podróżujemy na krótkich dystansach. Dolać można wtedy środka do usuwania wody i wilgoci.

Częstsze problemy mogą mieć użytkownicy silników Diesla ale można wówczas użyć depresatora, czyli środka, który zwiększa płynność oleju napędowego w niskich temperaturach. Sprawdzi się to wówczas gdy zostanie wymieszany z paliwem o dodatniej temperaturze.

 

Bosch Car Service Świdnica przygotuje samochód do zimy

Zapraszamy do serwisu Bosch w Świdnicy przy ulicy Westerplatte 55b. Dobierzemy oraz wymienimy odpowiednie ogumienie zimowe dla każdego pojazdu. Zabezpieczymy również cały układ elektryczny i elektroniczny, akumulator wraz z łączeniami.

Oferujemy również szeroką gamę wycieraczek do każdego pojazdu, począwszy od prostych szkieletowych konstrukcji, na wycieraczkach dopasowujących się do kształtu szyby skończywszy. Wymienimy również płyn do chłodnicy na odpowiednią wersję zimową wytrzymującą niskie temperatury.

W naszej ofercie znajdują się również akumulatory firmy Bosch, dostosowane do wszystkich rodzajów pojazdów.