Bosch radzi: Poruszanie się samochodem w zimie

Podczas okresu zimowego, należy pamiętać nie tylko o przygotowaniu pojazdu od strony technicznej ale i również o zapoznaniu się ze specyfiką prowadzenia pojazdu. Pomoże to uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas zimowych wypraw.

  • Systemy wspomagające prowadzenie
  • Opony
  • Napęd  przód, tył
  • Technika jazdy
  • Film Bosch Świdnica Radzi

Zima w dzisiejszych czasach jest nieco bardziej łaskawa niż wcześniej. Brak opadów śniegu, wysokich mrozów oraz zamieci może spowodować uśpienie czujności kierowców. Należy pamiętać, iż bardzo często mimo braku opadów śniegu, poranne przymrozki mogą spowodować oblodzenie jezdni a w konsekwencji zwiększenie ryzyka poślizgu pojazdu. Wielu kierowców zapomina o zachowaniu rozsądku i ostrożności, przez co bardzo częstym widokiem są samochody w przydrożnych rowach. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze systemy i zasady poruszania się mające wpływ na poruszanie się samochodem podczas zimy.

Systemy wspomagające prowadzenie

 

Obecnie produkowane samochody są wyposażone w sporą ilość systemów ostrzegawczych i systemów bezpieczeństwa. Wiele z nich znacznie ułatwia sterowanie pojazdem, natomiast nie zastąpią one w pełni odpowiedniej reakcji prowadzącego pojazd. Systemy takie jak ESP, ASR, ABS stają się standardem w nowoczesnych samochodach.

Dawniej kierowcy mogli pomarzyć o tak zaawansowanych systemach, nieliczne pojazdy były wyposażone w podstawowe systemy takie jak wszechobecne dziś wspomaganie kierownicy. Obecnie elektroniczne systemy wspomagania są tak zaawansowane, że możemy sterować samochodem przy pomocy jednej dłoni, bez większego wysiłku.

Coraz bardziej zaawansowane systemu pomagające kierowcy prowadzić samochód, to spory krok w kierunku autonomicznych pojazdów. W przyszłości systemy instalowane w samochodach wyeliminują konieczność prowadzenia samochodu przez kierowcę.

Opony

 

Przez brak opadów śniegu podczas obecnej zimy, można odnieść złudne wrażenie, iż opony zimowe nie są konieczne do bezpiecznej jazdy. Wielu kierowców lekceważy zalecenia, nie zmieniając opon letnich. Wystarczy proste porównanie drogi hamowania podczas jazdy na śniegu. Auto wyposażone w opony zimowe, poruszające się z prędkością 80 km/h jest w stanie zatrzymać się o nawet 42 metry szybciej niż pojazd na oponach letnich. Istotny jest również stan opony. Jeśli użytkujemy nasze zimówki dłuższy czas, ich bieżnik może być poniżej dopuszczalnej wysokości 4mm. Jazda na takich oponach po nieodśnieżonych drogach lokalnych może skutkować poślizgiem, a w konsekwencji zwiedzeniem przydrożnego rowu.

Bardzo ważnym czynnikiem jest dopompowanie opon. Ze względu na spadki temperatur, ciśnienie w oponach może spać, dlatego należy regularnie kontrolować stan powietrza w ogumieniu. Zbyt niskie ciśnienie może spowodować znoszenie pojazdu na boki, zwiększenie drogi hamowania oraz gorsze prowadzenie pojazdu.

Napęd  przód, tył

 

Większość pojazdów poruszających  się po polskich drogach wyposażonych jest w napęd na przednie koła (ang. FWD). Podczas jazdy po zaśnieżonych drogach, przednionapędowe auta są znacznie bardziej stabilne. Bardzo trudnym zadaniem jest wprowadzenie pojazdu wyposażonego w taki napęd, w kontrolowany poślizg tylnej części samochodu bez użycia hamulca ręcznego. Dlatego kierowcy szukający większych wrażeń z jazdy powinni szukać aut z napędem na tylną oś.

Dla większości kierowców, tylny napęd kojarzy się głównie z marką BMW. Spora część kierowców samochodów ze znaczkiem bawarskiego producenta to ludzie młodzi. Ze względu na tylny napęd, bardzo łatwo spowodować poślizg tylnej części samochodu. Sprawia to olbrzymią frajdę z jazdy, ale podczas zimy należy uważać aby zabawy na śniegu nie skończyły się nieoczekiwanym wypadkiem. Prowadzenie auta z napędem RWD, wymaga dużo większych umiejętności niż jazda samochodem przednionapędowym. Więcej informacji na temat napędów przedstawia nasz ekspert w filmie pod artykułem.

Technika jazdy

 

Najważniejszym czynnikiem, który zapewni nam bezpieczeństwo podczas zimy jest nasz styl jazdy. Unikanie gwałtownych ruchów kierownicą, zachowanie odległości pomiędzy pojazdami, unikanie gwałtownego ruszania a przede wszystkim jazda z prędkością dostosowaną do stanu nawierzchni drogi, pozwoli dojechać bezproblemowo do celu podróży.

Radzimy przygotowanie pojazdu przed wyjazdem w miejsca w których może zaskoczyć nas mróz i śnieg. Zapraszamy do naszego serwisu Bosch Car Service w Świdnicy przy ulicy Westerplatte 55b w celu ustawienia prawidłowej geometrii kół oraz ich wyważenia. Dobierzemy odpowiednie ogumienie dla każdego samochodu, skontrolujemy również stan techniczny napędu w samochodzie, prawidłowe ustawienie wszystkich systemów związanych z bezpieczeństwem tak aby każda zimowa podróż przebiegała bezpiecznie i komfortowo.

Zapraszamy również do obejrzenia 4 odcinka serii Bosch Świdnica Radzi.

Bosch Świdnica Radzi