Bosch Świdnica Radzi: skrzynia biegów automatyczna vs manualna

Od wielu lat trwa spór pomiędzy kierowcami, który rodzaj skrzyni biegów jest lepszy. Powstało wiele mitów dotyczących głównie skrzyni automatycznej. Jedno jest pewne, zarówno manualna jak i automatyczna skrzynia ma rzeszę zwolenników oraz przeciwników. Postaramy się dzisiaj przyjrzeć różnicom pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami.
Coraz więcej nowych pojazdów jest wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Co prawda w Europie, nadal znaczną przewagę posiadają manualne przekładnie biegów, ale automatyczna skrzynia nie jest już widokiem tak rzadkim jak jeszcze 10 lat temu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Ameryce. Około 90% samochodów poruszających się po amerykańskich drogach, to samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Przez wiele lat powstało wiele nieprawdziwych mitów…

 

Większe spalanie paliwa

Pierwszą z wad którą przedstawiają zwolennicy skrzyń manualnych jest większe zużycie paliwa przez skrzynie automatyczne. Wynika to z właściwości skrzyń starego typu, stosowanych głównie za Oceanem. Stare skrzynie reagowały na szybkie wciśnięcie pedała gazu znacznie wolniej niż skrzynie stosowane obecnie w nowych samochodach. Powodowało to wkręcanie silnika na wysokie obroty, a co z tym idzie zwiększało zużycie paliwa. W nowych skrzyniach automatycznych, za zmianę biegów odpowiada komputer. Jest on w stanie wychwycić intencję kierowcy i odpowiednio dobrać wysokość biegu. Ponadto spora część skrzyń wyposażona jest w różne tryby jazdy, takie jak „sport” czy tryb właśnie „ekonomiczny”. Przykładowo w trybie ekonomicznym, komputer będzie starał się zmieniać poszczególne biegi tak, aby uzyskać jak najmniejsze spalanie. Można zatem śmiało stwierdzić, że różnica spalania w przypadku skrzyni manualnej i automatycznej została znacznie zmniejszona.

 

Awaryjność

Wśród kierowców utarła się opinia, iż skrzynie automatyczne są bardzo awaryjne. Aby zrozumieć przyczynę takich opinii należy spojrzeć na konstrukcję „automatów”. Konstrukcja skrzyni tego typu jest dużo bardziej skomplikowana niż klasyczna przekładnia, a co z tym idzie, dużo bardziej wrażliwa na eksploatację. W przeciwieństwie do skrzyni manualnej, w skrzyni automatycznej bardzo dużą rolę odgrywa regularna wymiana oleju. Regularna wymiana płynu wewnątrz urządzenia pozwoli utrzymać skrzynię w świetnej kondycji. W skrzyniach manualnych, również występuje olej, lecz jego wymiana nie jest konieczna tak często jak ma to miejsce w przypadku skrzyni automatycznej.
Duży wpływ na awaryjność ma również przebieg pojazdu oraz wspomniana wcześniej regularna wymiana oleju. Automatyczne skrzynie biegów, po przebyciu dużej ilości kilometrów, mogą uledz uszkodzeniu. Znacznie lepiej wypadają na tym tle skrzynie manualne. Tutaj główny wpływ na kondycję przekładni ma styl użytkowania. Prawidłowo użytkowana skrzynia biegów nawet po dużych przebiegach, może działać niemalże jak nowa.

 

Wygoda

Znacznie wygodniejsza jest automatyczna skrzynia biegów. Jest wręcz niezastąpiona w dużych miejskich korkach. Bardzo często w korkach operujemy dwoma pierwszymi biegami, często je zmieniając. W przypadku „automatów” wstarczy operować pedałami gazu oraz hamulca. Dla osób podróżujących głównie po mieście, automatyczna skrzynia biegów jest idealnym rozwiązaniem.
Wielu zwolenników skrzyń manualnych, przeraża brak kontroli biegów w „automatach”. Jest to kolejna z nietrafionych opinii, bowiem nowe skrzynie automatyczne bardzo często posiadają możliwość ręcznej zmiany biegów przy pomocy łopatek znajdujących się przy kierownicy.
Większość kierowców w Polsce ceni sobie niskie koszty eksploatacji oraz bezproblemową jazdę, dlatego przez kolejne lata, skrzynie manualne będą niewątpliwie częściej spotykane na naszych drogach niż automatyczne.

 

Serwis automatycznej skrzyni biegów Bosch Świdnica

Bosch Car Service Świdnica oferuje kompleksowy i profesjonalny serwis automatycznych skrzyń biegów. Oferujemy kompleksową diagnostykę automatycznych skrzyń, wymianę elementów eksploatacyjnych takich jak olej oraz naprawę skrzyni biegów. Posiadamy specjalistyczne urządzenie do dynamicznej wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów, dzięki czemu operacja trwa sprawnie i profesjonalnie. Zapraszamy wszystkich użytkowników samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów do naszego serwisu.