Serwis klimatyzacji przed sezonem letnim jako sposób na upały i alergię

Serwis klimatyzacji przed sezonem letnim jako sposób na upały i alergię

 
Choć pogoda zachęca do spacerów czy grillowania, podróż samochodem bez sprawnej klimatyzacji potrafi się zamienić w prawdziwy koszmar. Wysokie temperatury, co udowodniono, mają negatywny wpływ na koncentrację i szybkość reakcji kierowcy. Podobnie ma się sprawa w przypadku wystąpienia alergii. Szacuje się, że już co trzecia osoba mieszkająca w krajach Unii Europejskiej na nią cierpi, a jej objawy, zwłaszcza gdy wywołują u prowadzącego pojazd kichanie, mogą doprowadzić do skrajnie niebezpiecznych sytuacji za kierownicą.


klimatyzacja serwis na lato

Nawet jeżeli poprzedniej jesieni klimatyzacja działała i wydaje Ci się, że chłodzenie w Twoim pojeździe nie wymaga serwisowania, to przed rozpoczęciem nowego sezonu warto wybrać się na jej przegląd. Nie czekaj do momentu, gdy układ przestanie chłodzić – zaniedbana klimatyzacja w końcu się zepsuje. Jeśli w porę nie uzupełnisz w niej chłodziwa i oleju, zatrze się kompresor, a opiłki metalu zanieczyszczą układ. Koszt naprawy to zwykle równowartość 10-20 przeglądów klimatyzacji!

Dlaczego przegląd klimatyzacji jest tak ważny?

W ciągu roku ze sprawnej klimatyzacji ulatnia się nawet do 10 procent czynnika, co przekłada się na obniżenie wydajności jej pracy. Ponadto układ co roku wymaga regularnego czyszczenia, w przeciwnym wypadku, nie tylko narażamy się na nieprzyjemny zapach, ale i przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Z niesprawnego systemu klimatyzacji przedostają się do powietrza nie tylko groźne grzyby i bakterie chorobotwórcze, ale również pozostałości po spalanym paliwie, takie jak węglowodory, tlenki azotu, tlenek węgla oraz cząstki stałe, spośród których za jedne z bardziej szkodliwych uważa się PM 2.5, wchodzące w skład smogu.

Poza tym jeżeli klimatyzacja uległa drobnej awarii, jej usunięcie będzie prostsze i mniej kosztowne niż czekanie na pojawienie się poważniejszych problemów. Pamiętaj, aby serwis klimatyzacji zlecić rzetelnej firmie, która zadba o nią kompleksowo.

Wymiana filtra kabinowego i jego wpływ na alergię

Filtry kabinowe pomagają nie tylko osobom cierpiącym na alergię, uczulenia czy astmę. Dzięki nim poprawia się samopoczucie kierowcy i pasażerów, a podróż staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale i mniej uciążliwa. Świeże, pozbawione spalin, kurzu i nieprzyjemnych zapachów powietrze wewnątrz samochodu chroni przed zmęczeniem i bólem głowy. Lepsza cyrkulacja powietrza zapobiega ponadto zaparowaniu szyb.


Szczególnie rozwiniętą technikę oczyszczania powietrza wewnątrz samochodu oferują filtry kabinowe Boscha z węglem aktywowanym. Filtry te zbudowane są z czterech warstw. Filtr wstępny zatrzymuje większe cząsteczki zanieczyszczeń, mikrowłóknina filtruje najdrobniejsze pyłki, podkład włókninowy zapewnia stabilność konstrukcji filtra, natomiast węgiel aktywowany zatrzymuje szkodliwe dla zdrowia substancje gazowe, jak tlenki azotu czy ozon. Filtry kabinowe z węglem aktywowanym odznaczają się wysoką odpornością na upały, mróz i wilgoć. Oczyszczają powietrze niemal w 100%, dzięki czemu skutecznie chronią zdrowie oraz podnoszą bezpieczeństwo i warunki jazdy. Filtry te umożliwiają jazdę z włączonym nawiewem lub klimatyzacją nawet w sytuacji bardzo dużego stężenia zanieczyszczeń na zewnątrz.

Warto pamiętać, że regularna wymiana filtra jest równie ważna, co wymiana oleju silnikowego. Aby funkcjonował on prawidłowo, zaleca się jego wymianę co około 15 tys. przejechanych kilometrów.

W warsztacie Bosch Car Service wykonamy serwisowanie klimatyzacji oraz ogrzewania w Twoim samochodzie, tak by w jego wnętrzu były zapewnione komfortowe warunki – bez pyłków i nieprzyjemnych zapachów.

    W zakres usługi wchodzą:

  • Opróżnienie systemu, uzupełnienie czynnika chłodniczego i oleju do smarowania sprężarki
  • Test szczelności układu klimatyzacji
  • Test ciśnienia i działania systemu
  • Wymiana filtra kabinowego

Zapraszamy wszystkich użytkowników samochodów osobowych do naszego serwisu.